Dziecko

Czym jest afazja, jak ją rozpoznać i czy choroba może się cofnąć?

Jako dzieci uczymy się najpierw mówić, potem czytać i pisać. Język wpływa na codzienne życie, a mimo to może zniknąć – na przykład wskutek afazji. Co kryje się za zaburzeniami mowy, jakie są ich przyczyny? Czy jest to choroba, którą można cofnąć, a jeśli tak, to jaka terapia może pomóc odzyskać dawną sprawność?

Czym jest afazja?

Afazja to nabyte zaburzenie mowy, które w różnym stopniu może prowadzić do problemów z odnalezieniem właściwych słów, zaburzeń rozumienia mowy, a nawet do całkowitej utraty mowy. Najczęstszą przyczyną afazji nabytej jest udar, czyli nagłe zaburzenie krążenia w mózgu, które pojawia się zwłaszcza u osób starszych. Są też inne przyczyny. Tak naprawdę każda choroba mózgu związana z ośrodkiem mowy może prowadzić do afazji. Dotyczy to wielu osób młodych z urazami czaszkowo-mózgowymi. Również zapalenie mózgu lub choroby neurodegeneracyjne, mogą wywoływać afazję. Zaburzenia mowy występują również u osób, które zmagają się z Alzheimerem.

Po czym rozpoznaje się afazję?

Afazja jest spowodowana uszkodzeniem mózgu i może mieć wpływ na różne obszary mowy, takie jak słownictwo, znaczenie słów czy struktury głoskowe. Osoby cierpiące na afazję mają ograniczoną zdolność mówienia, rozumienia i czytania języka mówionego i pisanego. Jeśli którykolwiek z tych objawów zostanie zauważony, wówczas natychmiast należy się skonsultować z lekarzem w celu przeprowadzenia badań. Afazję diagnozuje się za pomocą specjalnych testów językowych. Testy wykonywane są przez neurologa, neuropsychologa, a czasami przez logopedę, a ich celem jest zdiagnozowanie afazji i rozróżnienie różnych jej podtypów.

Rodzaje afazji

Formy afazji rozróżnia się na postawie części mózgu, która została uszkodzona. Można zatem wyodrębnić afazję czuciowo-ruchową, z uszkodzeniem ośrodka Broca, czyli ruchową, a także czuciową z uszkodzeniami okolicy Wernickiego. Są także różne stopnie, które określają zaawansowanie choroby. Przykładem może być lekka afazja, w której rozumienie mowy jest dobrze zachowane, a pisanie i czytanie nie są wcale zaburzone. Dokładne rozpoznanie formy tej choroby pozwala na wszczęcie odpowiedniej terapii i daje większe możliwości powrotu do zdrowia.

Zobacz także:  Co to jest afazja i jak ją leczyć?

Jak leczy się afazję?

Leczenie tego schorzenia jest ściśle związane z przyczyną powstania tych zaburzeń. Jeśli choroba pojawiła się w wyniku udaru mózgu, to bardzo często dość szybko następuje poprawa. Leczenie odbywa się podczas intensywnej terapii logopedycznej, prowadzonej przez specjalistę z zakresu tej dziedziny medycyny. Czasami jednak może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu, tzn. jeśli doszło do martwicy, całkowity powrót do zdrowia jest zazwyczaj niemożliwy. Do każdego pacjenta lekarz logopeda podchodzi indywidualnie. Celem terapii jest przywrócenie wcześniejszych funkcji mózgu, choć nie zawsze jest to możliwe.

Czy afazję można wyleczyć?

W przypadku zapalenia mózgu możliwe jest całkowite wyleczenie afazji za pomocą odpowiednio wcześnie rozpoczętej terapii farmakologicznej. Z drugiej strony, gdy afazja powstała na skutek urazów, możliwe jest zwykle tylko częściowe przywrócenie dawnych funkcji i sprawności – zwłaszcza jeśli tkanka została zniszczona. Jeżeli schorzenie występuje w przypadku demencji, można jedynie złagodzić objawy, ale ostatecznie choroba postępuje i nie można jej cofnąć ani wyleczyć.

Jak należy postępować z osobami z afazją?

Ważne jest, by podchodzić do osób dotkniętych chorobą całkowicie normalnie. Wielu ludzi ma tendencję do traktowania tej osoby jak małe dziecko, co na pewno nie przynosi dobrych rezultatów. U osób dotkniętych tą chorobą wszystkie inne funkcje mózgu, czyli też czucie emocjonalne, są nienaruszone. Oznacza to, że pacjenci z afazją czują się zranieni i niepoważnie traktowani, jeśli mówi się do nich jak do dzieci. Dobrze jest dać rozmówcy czas i cierpliwie wysłuchać tego, co ma do powiedzenia. Czasami można pomóc w wyszukaniu odpowiednich słów lub nawet dokończyć zdanie. Jednak nic nie wolno robić na siłę. Osoba z afazją samodzielnie powinna radzić sobie z porozumiewaniem się i to od niej powinno zależeć, czy oczekuje pomocy od rozmówcy, czy nie.

Zobacz także:  Co to jest afazja i jak ją leczyć?

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.